Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa komunalnego

Kontakt/Zgłoszenia:
Anna Milewska – Kierownik projektu
tel. 604 152 181, fax: 22 651 80 75
e-mail: anna.milewska@certge.pl

PROGRAM 26 LISTOPADA 2014 r. WARSZAWA
9.00-17.00

  1.  Ocena zewnętrznych uwarunkowań działalności przedsiębiorstwa komunalnego – analiza PEST (analiza otoczenia polityczno-prawnego, ekonomicznego, społecznego i technologicznego) oraz analiza SWOT (analiza mocnych i słabych stron podmiotu oraz szans i zagrożeń rozwojowych).
  2. Istota oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa komunalnego – cele, zakres, źródła informacji i metody niezbędne do przeprowadzenia oceny.
  3. Wstępna ocena kondycji finansowej – pionowa i pozioma analiza rachunku zysków i strat, pionowa i pozioma analiza bilansu, ocena sald w rachunku przepływów pieniężnych.
  4. Wskaźnikowa ocena kondycji finansowej  – wskaźniki: rentowności, płynności finansowej, rotacji, struktury kapitałowej, produktywności, piramida DuPonta.
  5. Szacowanie prawdopodobieństwa upadłości przedsiębiorstwa komunalnego przy użyciu wybranych modeli.

PROWADZĄCY

Dr Sławomir Wymysłowski, Katedra Finansów, Akademia Leona Koźmińskiego

jest docentem w Katedrze Finansów. Jego zainteresowania naukowe to : zarządzanie finansami przedsiębiorstw, analiza finansowa, wycena i zarządzanie wartością podmiotów gospodarczych, biznes plan. Jest współautorem czterech książek: Badanie i ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa (1993), Biznes plan (2000), Finanse firmy (2003, 2007, 2012), Bank depozytowo – kredytowy (2004), a także kilkudziesięciu artykułów  i referatów naukowych , poświęconych zagadnieniom z wyżej wymienionych obszarów tematycznych. Wykładowca jest także praktykiem gospodarczym – brał udział w wycenie, a następnie prywatyzacji  kilkunastu podmiotów gospodarczych, dla kilku innych sporządził analizy finansowe i biznes plany, na zlecenie Sejmowej Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kilkanaście opinii z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów. Jako członek – w latach 2004-2006 –  Komisji Oceny Projektów  w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, od 2008 roku ekspert Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ocenił kilkaset wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Unii Europejskiej. Oprócz prowadzenia zajęć dydaktycznych na studiach pierwszego i drugiego stopnia, studiach podyplomowych i MBA   oraz  badań naukowych i publikowania ich wyników, od 2002 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora Kolegium Zarządzania i Finansów ALK, a od 2011 roku funkcję kierownika Zakładu Finansów Przedsiębiorstwa w Katedrze Finansów.

EFEKTY KSZTAŁCENIA
WIEDZA:

  • Znajomość zawartości bilansu, rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych
  • Znajomość sposobów przeprowadzenia wstępnej analizy sprawozdania finansowego, czyli tzw. ich czytania
  • Znajomość sposobów przeprowadzenia rozwiniętej analizy wskaźnikowej sprawozdania finansowego

UMIEJĘTNOŚCI:

  • Segregacja, analiza, syntetyzowanie i interpretacja danych finansowych oraz niefinansowych pochodzących z różnych źródeł w celu przeprowadzenia wstępnej, a następnie rozwiniętej analizy finansowej
  • Identyfikacja problemów napotkanych podczas badania i oceny kondycji finansowej podmiotów gospodarczych
  • Sporządzanie rekomendacji rozwiązania zidentyfikowanych problemów

Do udziału w szkoleniu zapraszamy:
– członków organów spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego(jst)
– pracowników spółek, w szczególności biur zarządów
– osób wykonywujących nadzór właścicielski nad tymi spółkami.

WARUNKI UCZESTNICTWA
Koszt uczestnictwa w szkoleniu:
do dnia 14 listopada 2014 – 995 PLN netto Oszczędzasz 200 PLN
Od dnia 15 listopada 2014 – 1195 PLN netto

Udział pracowników jednostek budżetowych w szkoleniach jest zwolniony z VAT w przypadku finansowania w przynajmniej 70% ze środków publicznych. Prosimy w takim przypadku o przesłanie oświadczenia.
W cenę kursu wliczone są:
– Uczestnictwo w kursie
– Wyżywienie podczas kursu
– Materiały szkoleniowe

Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wpłaty przed szkoleniem (w ciągu 14 dni od zgłoszenia) na konto:
Nordea Bank Polska S.A. Nr R-ku: 08 1440 1387 0000 0000 1495 2551
W przypadku odwołania zgłoszenia później niż 30 dni przed rozpoczęciem kursu pobieramy opłatę manipulacyjną w wysokości 500 PLN. W przypadku odwołania zgłoszenia w terminie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem kursu wpłata na poczet uczestnictwa nie podlega zwrotowi. Nieodwołanie zgłoszenia i niewzięcie udziału w kursie spowoduje obciążenie pełnymi kosztami uczestnictwa. Odwołanie zgłoszenia w terminie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem kursu nie zwalnia uczestnika z obowiązku zapłaty za kurs. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania kursu z przyczyn niezależnych oraz dokonywania zmian w programie.

Zapisz się do newslettera CGE
i bądź na bieżąco z nowościami
i ofertami specjalnymi.

NEWSLETTER